Artykuł sponsorowany

34crmo4 - wszystko, co trzeba wiedzieć

34crmo4 - wszystko, co trzeba wiedzieć

34CrMo4 to stal stopowa, która zyskuje coraz większą popularność w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i energetycznym. Właściwości tego materiału sprawiają, że jest on idealny do produkcji różnych części maszyn i konstrukcji. W artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat tej stali, jej właściwości, zastosowania oraz metody obróbki.

Właściwości 34CrMo4

Stal 34CrMo4 należy do grupy stali stopowych chromowo-molibdenowych. Jej skład chemiczny obejmuje głównie węgiel (0,3–0,37%), chrom (0,9–1,2%), molibden (0,15–0,3%) oraz krzem (0,4%). Dzięki temu materiał ten charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na rozciąganie oraz twardością. Ponadto stal ta posiada dobrą odporność na korozję i ścieranie, co sprawia, że jest trwała i nie ulega szybkiemu zużyciu. Wysoka plastyczność pozwala na formowanie jej w różne kształty bez ryzyka pęknięć czy odkształceń. Stal 34CrMo4 jest również odporna na działanie wysokich temperatur oraz niskich temperatur, co sprawia, że może być stosowana w różnych warunkach atmosferycznych.

Zastosowanie stali 34CrMo4

Ze względu na swoje właściwości, stal 34CrMo4 znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Najczęściej jest wykorzystywana do produkcji elementów maszyn i konstrukcji, które muszą wytrzymywać duże obciążenia oraz pracować w ekstremalnych warunkach. Przykłady takich elementów to wały korbowe, koła zębate, śruby czy tuleje. Stal ta jest również popularna w przemyśle lotniczym, gdzie używa się jej do produkcji części silników odrzutowych, jak również w energetyce, gdzie stosuje się ją do produkcji turbin wiatrowych. W motoryzacji wykorzystuje się 34CrMo4 do produkcji wałów napędowych, kół zamachowych czy elementów zawieszenia.

Obróbka stali 34CrMo4

Stal 34CrMo4 wymaga specjalistycznej obróbki, aby zachować swoje właściwości i osiągnąć optymalne parametry. Obróbka cieplna obejmuje hartowanie i odpuszczanie, które mają na celu zwiększenie twardości oraz wytrzymałości materiału. Hartowanie polega na podgrzewaniu stali do temperatury około 850°C, a następnie chłodzeniu jej w oleju lub wodzie. Proces ten zwiększa twardość stali, ale jednocześnie zmniejsza jej plastyczność. Dlatego po hartowaniu konieczne jest odpuszczenie, które polega na podgrzewaniu stali do temperatury około 600°C i utrzymaniu jej przez pewien czas, a następnie powolnym schłodzeniu. Odpuszczenie zwiększa plastyczność stali, jednocześnie zmniejszając jej twardość.