Artykuł sponsorowany

Co cechuje szkieletowe domy z drewna?

Co cechuje szkieletowe domy z drewna?

Szkieletowe domy z drewna zdobywają coraz większą popularność na polskim rynku budowlanym. Wyróżniają się one nie tylko ekologicznym charakterem, ale także szybkim tempem budowy oraz atrakcyjnymi parametrami termicznymi. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu rodzajowi budownictwa, omawiając jego główne cechy, zalety oraz potencjalne wady.

Ekologia i trwałość konstrukcji

Szkieletowe domy z drewna to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, ponieważ wykorzystują odnawialne źródło surowca, jakim jest drewno. W Polsce najczęściej stosowane są konstrukcje z drewna klejonego warstwowo, które charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo, drewno jest materiałem o niskiej emisji CO2, co przekłada się na mniejsze obciążenie dla środowiska. 

Szybkość i łatwość budowy

Budowa szkieletowego domu z drewna jest znacznie szybsza niż w przypadku tradycyjnych technologii, takich jak murowanie. Dzieje się tak, ponieważ większość elementów konstrukcyjnych jest produkowanych w fabrykach, co pozwala na precyzyjne wykonanie oraz minimalizację błędów. Montaż na budowie odbywa się zazwyczaj w ciągu kilku dni, a cały proces może trwać nawet tylko kilka tygodni. Szkieletowe domy z drewna z zachodniopomorskiego są również łatwe w adaptacji – można je rozbudowywać, łączyć z innymi budynkami czy przekształcać według indywidualnych potrzeb.

Wysoka izolacyjność termiczna

Szkieletowe domy z drewna charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami termicznymi, dzięki czemu są energooszczędne i zapewniają komfort cieplny mieszkańcom. Drewno jest materiałem o niskiej przewodności cieplnej, co sprawia, że ściany takiego domu skutecznie zatrzymują ciepło. Dodatkowo, stosowane wełny mineralne oraz membrany paroprzepuszczalne zapewniają odpowiednią izolację akustyczną oraz ochronę przed wilgocią. 

Potencjalne wady szkieletowych domów z drewna

Mimo licznych zalet, szkieletowe domy z drewna mają również swoje wady. Jedną z nich jest konieczność regularnej konserwacji konstrukcji, która obejmuje impregnowanie drewna oraz malowanie elewacji. Dodatkowo, drewno może być podatne na działanie szkodników, takich jak korniki czy pleśń, co wymaga stosowania odpowiednich środków ochronnych. Warto również zwrócić uwagę na wyższą cenę takiego domu w porównaniu do budynków murowanych – koszt budowy może być nawet o 20% większy.