Artykuł sponsorowany

Jak długo trwa okres rekonwalescencji po wszczepieniu implantu zęba?

Jak długo trwa okres rekonwalescencji po wszczepieniu implantu zęba?

Implanty zębowe od lat cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze strony pacjentów, którzy chcą poprawić komfort i estetykę swojego uśmiechu. Wszczepienie implantu zęba to zabieg, który pozwala na trwałe i estetyczne uzupełnienie brakujących zębów. Okres rekonwalescencji po takim zabiegu może różnić się w zależności od indywidualnych cech pacjenta oraz przebiegu leczenia.

Faza gojenia po wszczepieniu implantu

Po wszczepieniu implantu zęba następuje faza gojenia, która jest kluczowa dla prawidłowego zrastania się implantu z kością. W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu pacjent może odczuwać ból oraz obrzęk w miejscu wszczepienia, które ustępują zwykle po kilku dniach. W tym czasie ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz stosowanie przepisanych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Faza gojenia trwa średnio od 4 do 6 tygodni, jednak może być wydłużona w przypadku osób palących papierosy lub cierpiących na choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca.

Integracja implantu z kością

Kolejnym etapem rekonwalescencji jest integracja implantu zęba z Rzeszowa z kością, zwana także osteointegracją. Proces ten polega na zrastaniu się powierzchni implantu z kością, co pozwala na trwałe i stabilne osadzenie implantu w szczęce. Czas potrzebny na osteointegrację może różnić się w zależności od stanu kości pacjenta oraz rodzaju użytego implantu. Średnio trwa to około 3 do 6 miesięcy, jednak w niektórych przypadkach może być skrócony nawet do 6 tygodni dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik i materiałów.

Odbudowa protetyczna na implancie

Po zakończeniu procesu osteointegracji następuje etap odbudowy protetycznej na implancie. W tym czasie lekarz stomatolog dobiera odpowiednią koronę, mostek lub protezę, która zostanie przymocowana do implantu. Czas potrzebny na wykonanie odbudowy protetycznej może wynosić od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od stopnia skomplikowania przypadku oraz rodzaju użytej konstrukcji protetycznej. Po zamocowaniu odbudowy protetycznej pacjent musi regularnie kontrolować stan swojego uzębienia oraz dbać o higienę jamy ustnej, aby zapewnić długotrwałe funkcjonowanie implantu.