Artykuł sponsorowany

Jak działa wentylacja z odzyskiem ciepła?

Jak działa wentylacja z odzyskiem ciepła?

Wentylacja z odzyskiem ciepła to coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane w nowoczesnych budynkach. Dzięki niej, możemy znacząco ograniczyć koszty ogrzewania oraz poprawić komfort mieszkania. Jak działa ten system i jakie są jego zalety? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj również: Czym cechują się nowoczesne zadaszenia tarasów?

Budowa i zasada działania

Wentylacja z odzyskiem ciepła w Poznaniu to system, który pozwala na wymianę powietrza w pomieszczeniach bez utraty ciepła. W jej sercu znajduje się rekuperator – urządzenie, które umożliwia przekazywanie ciepła z powietrza wywiewanego na powietrze nawiewane. Rekuperator składa się z kilku elementów, takich jak wymiennik ciepła, wentylatory, filtry czy sterownik. Zasada działania jest prosta – powietrze wywiewane oddaje swoje ciepło powietrzu nawiewanemu, dzięki czemu nie marnuje się energia potrzebna do ogrzewania wnętrza.

Zalety wentylacji z odzyskiem ciepła

Wentylacja z odzyskiem ciepła przynosi wiele korzyści dla domowników oraz dla środowiska. Po pierwsze, pozwala na oszczędność energii – dzięki rekuperacji, zużycie energii na ogrzewanie może być niższe nawet o 30%. Po drugie, system ten zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do wnętrza budynku, co przekłada się na lepszą jakość powietrza i zdrowsze warunki dla mieszkańców. Po trzecie, rekuperacja eliminuje problem wilgoci i pleśni, które często występują w przypadku niewłaściwej wentylacji.

Rodzaje rekuperatorów

Na rynku dostępne są różne rodzaje rekuperatorów, które różnią się między sobą budową oraz efektywnością odzysku ciepła. Najpopularniejsze są rekuperatory krzyżowe (rotacyjne) oraz przeciwprądowe. Rekuperatory krzyżowe charakteryzują się prostą budową i niższymi kosztami zakupu, jednak ich efektywność jest nieco niższa niż w przypadku rekuperatorów przeciwprądowych. Te ostatnie, choć droższe, oferują wyższą sprawność energetyczną oraz lepszą izolację akustyczną.

Wentylacja z odzyskiem ciepła a polskie warunki klimatyczne

Wentylacja z odzyskiem ciepła sprawdza się również w polskich warunkach klimatycznych. Ze względu na długie zimy i wysokie koszty ogrzewania, inwestycja w rekuperację może się szybko zwrócić. Co więcej, system ten pozwala na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach, niezależnie od warunków na zewnątrz. Warto również dodać, że rekuperacja współpracuje z różnymi źródłami ogrzewania, takimi jak kotły gazowe, pompy ciepła czy ogrzewanie elektryczne. Dlatego też coraz więcej Polaków decyduje się na montaż wentylacji z odzyskiem ciepła w swoich domach.