Artykuł sponsorowany

Jak działają kotły pellpal i jakie są ich zalety?

Jak działają kotły pellpal i jakie są ich zalety?

Kotły na pelety, zwane również kotłami pellpal, zyskują coraz większą popularność w Polsce. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i poszukiwania oszczędnych rozwiązań grzewczych, kotły te stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych systemów opalanych węglem czy gazem. W artykule omówimy zalety stosowania kotłów pellpal, ich funkcjonowanie oraz koszty związane z ich użytkowaniem.

Zalety kotłów pellpal

Kotły na pelety mają wiele zalet, które przyciągają uwagę konsumentów. Po pierwsze, są przyjazne dla środowiska, ponieważ pelety drzewne są odnawialnym źródłem energii i emitują znacznie mniej szkodliwych substancji niż paliwa kopalne. Po drugie, kotły te charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i niższe rachunki za ogrzewanie. Po trzecie, automatyczny podajnik peletów sprawia, że obsługa kotła jest prosta i wygodna. Po czwarte, kotły pellpal mogą być łatwo zintegrowane z istniejącymi instalacjami grzewczymi. Wreszcie, piątą zaletą jest możliwość uzyskania dofinansowania na zakup i montaż kotła na pelety w ramach programów proekologicznych.

Funkcjonowanie kotłów pellpal

Kotły na pelety działają na zasadzie spalania peletów drzewnych – granulatu produkowanego z trocin i odpadów drzewnych. W trakcie spalania peletów w specjalnej komorze paleniskowej, powstaje ciepło, które jest przekazywane do wody znajdującej się w wymienniku cieplnym kotła. Następnie, ogrzewana woda trafia do instalacji grzewczej budynku, a spaliny są odprowadzane przez komin. Automatyczny podajnik peletów dba o stałe uzupełnianie paleniska, dzięki czemu nie ma potrzeby częstego doglądania kotła. Dodatkowo, nowoczesne kotły pellpal wyposażone są w sterowniki elektroniczne, które pozwalają na precyzyjne dostosowanie parametrów pracy urządzenia do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Koszty użytkowania kotłów pellpal

Koszty związane z użytkowaniem kotłów na pelety można podzielić na koszt zakupu i montażu urządzenia oraz koszt eksploatacji. Cena samego kotła zależy od jego mocy i funkcji dodatkowych, a średnio wynosi od 10 000 do 20 000 złotych. Montaż kotła może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od stopnia skomplikowania instalacji. Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, to najważniejszym czynnikiem jest cena peletów drzewnych. W Polsce, średnia cena peletów wynosi około 900 złotych za tonę.