Artykuł sponsorowany

Jak działają zbiorniki na deszczówkę?

Jak działają zbiorniki na deszczówkę?

Zbiornik na deszczówkę to proste, ale bardzo efektywne rozwiązanie, które pozwala na gromadzenie wody opadowej w celu jej późniejszego wykorzystania. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na montaż takich zbiorników, aby oszczędzać wodę oraz dbać o środowisko. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak działają zbiorniki na deszczówkę, jakie są ich zalety oraz jak prawidłowo je zamontować.

Zasada działania zbiorników na deszczówkę

Zbiorniki na deszczówkę działają na bardzo prostym zasadzie – zbierają wodę opadową spływającą z dachu budynku. Woda ta jest kierowana do zbiornika za pomocą rynien i rur spustowych. W zbiorniku znajduje się specjalny filtr, który zatrzymuje liście, gałęzie oraz inne zanieczyszczenia, dzięki czemu woda pozostaje czysta i może być wykorzystana do podlewania roślin czy sprzątania. Warto wspomnieć, że zbiorniki na deszczówkę występują w różnych wielkościach oraz kształtach, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb oraz wyglądu posesji.

Zalety korzystania ze zbiorników na deszczówkę

Korzystanie ze zbiorników na deszczówkę przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, pozwala zaoszczędzić wodę, co jest szczególnie ważne w okresach suszy czy ograniczeń w dostawie wody. Po drugie, woda opadowa jest naturalna i nie zawiera chloru ani innych substancji chemicznych, co sprawia, że jest lepsza dla roślin. Po trzecie, gromadzenie wody deszczowej może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia powodzi lokalnych, ponieważ część wody opadowej zostaje zatrzymana w zbiornikach. Po czwarte, korzystanie ze zbiorników na deszczówkę wpływa pozytywnie na środowisko, gdyż zmniejsza zużycie wody pitnej oraz obciążenie systemów kanalizacyjnych.

Montaż zbiornika na deszczówkę – na co zwrócić uwagę

Aby zbiornik na deszczówkę spełniał swoje zadanie, należy zadbać o jego prawidłowy montaż. Przede wszystkim warto wybrać odpowiednie miejsce – najlepiej pod rurą spustową, ale także w miejscu łatwo dostępnym i narażonym na minimalne uszkodzenia mechaniczne. Następnie trzeba zamontować specjalny przewód odprowadzający wodę z rynny do zbiornika oraz przyciąć rurę spustową na odpowiedniej wysokości. Ważne jest również zainstalowanie filtra, który zatrzyma zanieczyszczenia oraz dbanie o regularne czyszczenie zbiornika na deszczówkę i systemu odprowadzania wody.