Artykuł sponsorowany

Jak odpowiednio pielęgnować trawę z rolki?

Jak odpowiednio pielęgnować trawę z rolki?

Trawa z rolki to coraz bardziej popularne rozwiązanie wśród osób, które chcą szybko i łatwo uzyskać piękny, zielony trawnik. W Katowicach również można spotkać wiele ogrodów z takim rodzajem trawy. Aby jednak cieszyć się nienagannym wyglądem trawnika, warto poznać podstawowe zasady pielęgnacji trawy z rolki.

Przeczytaj również: O czym pamiętać, wybierając producenta trawy z rolki?

Wybór odpowiedniego gatunku trawy

Przed zakupem trawy z rolki w Katowicach, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego gatunku. Na rynku dostępne są różne mieszanki traw, które różnią się wyglądem, odpornością na warunki atmosferyczne oraz wymaganiami pielęgnacyjnymi. Dla przykładu, mieszanki traw ozdobnych charakteryzują się delikatnym i gęstym pokryciem, ale mogą być mniej odporne na intensywne użytkowanie. Z kolei mieszanki traw sportowych są bardziej wytrzymałe, ale mogą wymagać częstszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Podlewanie trawnika

Kluczowym elementem pielęgnacji trawy z rolki jest odpowiednie nawadnianie. Tuż po układaniu trawnika, należy go obficie podlać – najlepiej rano lub wieczorem, gdy słońce nie jest już tak intensywne. W pierwszych dniach po układaniu trawy, podlewanie powinno być wykonywane codziennie, a następnie stopniowo zmniejszane do 2–3 razy w tygodniu. Ważne jest, aby trawnik nie był zbyt mokry ani zbyt suchy – optymalna wilgotność gleby to około 70%.

Koszenie trawnika

Regularne koszenie jest niezbędne dla utrzymania zdrowego i estetycznego wyglądu trawnika. Pierwsze koszenie powinno odbyć się około 2 tygodnie po układaniu trawy z rolki, a następnie co 7–10 dni, w zależności od szybkości wzrostu trawy. Warto pamiętać, że nie należy skracać trawy o więcej niż ⅓ jej wysokości – zbyt niskie koszenie może osłabić rośliny i prowadzić do ich usychania. Optymalna wysokość trawy to około 4–5 cm.

Ochrona przed chwastami i szkodnikami

Trawa z rolki jest generalnie bardziej odporna na chwasty niż trawnik wysiewany, jednak warto dbać o regularne nawożenie i przeciwdziałanie ewentualnym infekcjom. Nawozy wieloskładnikowe stosowane raz na wiosnę i raz na jesień pomogą utrzymać zdrowy wygląd trawnika. Jeśli zauważymy pojawienie się chwastów, warto zastosować odpowiednie środki chwastobójcze. Podobnie, w przypadku wystąpienia szkodników, takich jak np. larwy chrząszczy, konieczne może być zastosowanie środków owadobójczych.