Artykuł sponsorowany

Jaką pompę ciepła warto wybrać?

Jaką pompę ciepła warto wybrać?

Pompy ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie w Polsce, które pozwala na efektywne ogrzewanie domu oraz podgrzewanie wody użytkowej. Wybór odpowiedniego modelu może być jednak trudny, ze względu na różnorodność dostępnych technologii i producentów. W niniejszym artykule przedstawimy trzy rodzaje pomp ciepła, które warto rozważyć przy wyborze urządzenia do swojego domu.

Przeczytaj również: Jak przygotować pomieszczenie pod montaż pompy ciepła?

Pompy ciepła powietrzno-wodne

Pompy ciepła powietrzno-wodne są obecnie jednymi z najpopularniejszych na polskim rynku, głównie ze względu na ich stosunkowo niską cenę oraz prostotę instalacji. Działają one na zasadzie pobierania energii z powietrza zewnętrznego, a następnie przekazują ją do układu centralnego ogrzewania oraz podgrzewacza wody użytkowej. Pompy te są wydajne nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych, co sprawia, że nadają się do stosowania w polskich warunkach klimatycznych. Jeśli chodzi o tego rodzaju pompy ciepła, Wieliszew to miejscowość, w której skorzystamy z usług specjalistów takich jak np. Hydro-Bud.

Przeczytaj również: Program Czyste Powietrze - czy warto?

Pompy ciepła gruntowe

Pompy ciepła gruntowe, inaczej zwane geotermalnymi, to urządzenia wykorzystujące energię zgromadzoną w gruncie. Wymagają one instalacji kolektorów poziomych lub pionowych, które pobierają ciepło z ziemi i przekazują je do pompy ciepła. Pompy te charakteryzują się wysoką efektywnością oraz stabilnością pracy niezależnie od warunków atmosferycznych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że ich montaż jest bardziej skomplikowany i kosztowny niż w przypadku pomp powietrzno-wodnych. Pomimo tego, pompy ciepła gruntowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących ekologicznego i ekonomicznego źródła energii do ogrzewania domu.

Pompy ciepła wodno-wodne

Trzecim rodzajem pomp ciepła wartym uwagi są pompy wodno-wodne, które wykorzystują energię zgromadzoną w wodzie gruntowej. Działają one na zasadzie wymiany ciepła między wodą z otworu wiertniczego a układem ogrzewania domu. Pompy te cechują się bardzo wysoką efektywnością oraz niezawodnością, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących trwałego i ekonomicznego źródła energii. Należy jednak pamiętać, że montaż pomp wodno-wodnych wymaga wykonania odwiertów, co generuje dodatkowe koszty oraz konieczność uzyskania odpowiednich pozwoleń.