Artykuł sponsorowany

Jakie pokrycia dachowe stosuje się na dachach płaskich?

Jakie pokrycia dachowe stosuje się na dachach płaskich?

Dachy płaskie to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnej architekturze, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użytkowych. Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego jest kluczowy dla trwałości i funkcjonalności takiej konstrukcji. W tym artykule przyjrzymy się popularnym rodzajom pokryć dachowych stosowanych na dachach płaskich w Polsce.

Papy termozgrzewalne – sprawdzone i ekonomiczne

Papy termozgrzewalne to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych na dachach płaskich. Są to materiały bitumiczne, które łączy się ze sobą za pomocą spawania palnikiem gazowym. Papy termozgrzewalne są odporne na warunki atmosferyczne, a ich montaż jest stosunkowo prosty i szybki. Ponadto, są to materiały ekonomiczne, dzięki czemu stanowią atrakcyjną opcję dla inwestorów szukających oszczędnych rozwiązań. W Polsce dostępne są różne rodzaje pap termozgrzewalnych, w tym papy SBS (styreń-butadien-styren) oraz APP (ataktowy polipropylen), które różnią się właściwościami i zastosowaniem.

Membrany PVC – trwałe i elastyczne

Membrany PVC (polichlorek winylu) to kolejne popularne pokrycie dachowe z Wyszkowa stosowane na dachach płaskich. Są to syntetyczne materiały, które cechują się dużą elastycznością i odpornością na promieniowanie UV. Montaż membran PVC polega na zgrzewaniu poszczególnych pasów materiału za pomocą gorącego powietrza, co zapewnia szczelność i trwałość pokrycia. Membrany PVC są również odporne na korozję, co sprawia, że są dobrym wyborem dla budynków narażonych na działanie agresywnych substancji chemicznych. W Polsce dostępne są różne rodzaje membran PVC, w tym te zbrojone włóknem szklanym lub poliestrowym, które zwiększają ich wytrzymałość mechaniczną.

Dachy zielone – ekologiczne i estetyczne

Dachy zielone to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Polega ono na użyciu specjalnych warstw izolacyjnych i drenażowych oraz nasadzeniu roślinności na powierzchni dachu. Dachy zielone mają wiele zalet, takich jak poprawa izolacji termicznej i akustycznej budynku, retencja wody opadowej czy ochrona przed promieniowaniem UV. Ponadto, stanowią one atrakcyjny element architektury, wpływając pozytywnie na estetykę budynku oraz jego integrację z otoczeniem. Dachy zielone mogą być stosowane zarówno na dachach o niewielkim nachyleniu, jak i na tych całkowicie płaskich, a ich realizacja możliwa jest przy użyciu różnych systemów, takich jak moduły prefabrykowane czy warstwy ułożone na miejscu.