Artykuł sponsorowany

Jakie są metody wykonywania grafiki na szkle?

Jakie są metody wykonywania grafiki na szkle?

Grafika na szkle to niezwykle efektowna technika zdobienia, która cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród artystów, jak i odbiorców sztuki. W Polsce tradycja malowania na szkle sięga XVIII wieku, a obecnie można spotkać różnorodne metody jej wykonywania. W artykule przedstawimy trzy popularne techniki zdobienia szkła - malowanie na szkle, fusing oraz druk cyfrowy. 

W jaki sposób tworzy się grafikę na szkle? 

Malowanie na szkle to jedna z najstarszych technik zdobienia tego materiału, która ma swoje korzenie w średniowieczu. W Polsce szczególnie znanym regionem, gdzie rozwijała się ta forma sztuki, są Podhale i Łowicz. Artysta tworzący dzieło malarskie na szkle rozpoczyna pracę od przygotowania odpowiedniego podłoża - zwykle jest to płyta ze szkła hartowanego lub float. Następnie, za pomocą specjalnych farb do szkła oraz pędzli, nanosi wzór na powierzchnię. Ważnym elementem tej techniki jest fakt, że obraz malowany jest odwrotnie niż na płótnie – najpierw tworzone są kontury i detale, a potem wypełniane są kolory. Po zakończeniu prac dzieło jest utrwalane poprzez wypalanie w piecu. 

Fusing to technika wykonywania grafiki na szkle w Szczecinie polegająca na zespalaniu różnych kawałków szkła w wysokiej temperaturze, co pozwala na uzyskanie efektów przestrzennych i unikatowych wzorów. Proces ten wymaga specjalistycznych pieców do wypalania szkła oraz odpowiedniego rodzaju materiału, czyli tzw. szkła kompatybilnego termicznie. Artysta układa na podłożu różne kształty i kolory szkła, które następnie są stapiane razem w temperaturze około 800°C. Efektem końcowym jest jednolita płaszczyzna z ciekawym wzorem i fakturą. Fusing pozwala na tworzenie zarówno płaskich obrazów, jak i przestrzennych form, takich jak biżuteria czy elementy dekoracyjne. 

Współczesne technologie pozwalają na przenoszenie grafik na szkło za pomocą druku cyfrowego. Metoda ta polega na wykorzystaniu specjalistycznych drukarek UV, które nanoszą farbę bezpośrednio na powierzchnię szkła. Druk cyfrowy umożliwia uzyskanie niezwykle precyzyjnych i trwałych obrazów, które zachowują swoje właściwości nawet pod wpływem promieniowania UV czy wilgoci. Ta technika jest często stosowana w produkcji szklanych paneli ściennych, drzwi czy mebli. Druk cyfrowy na szkle pozwala na tworzenie zarówno realistycznych reprodukcji fotografii czy grafik, jak i abstrakcyjnych wzorów czy tekstur.