Artykuł sponsorowany

Jakie są najpopularniejsze rodzaje okien?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje okien?

Wybór odpowiednich okien do domu czy mieszkania to niełatwe zadanie, szczególnie biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych na rynku rozwiązań. W Polsce najbardziej popularne są trzy rodzaje okien, które zyskały uznanie zarówno ze względu na walory estetyczne, jak i funkcjonalne. W artykule przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje okien, które można spotkać w polskich domach i mieszkaniach.

Które okna cieszą się największą popularnością?

Okna PCV (polichlorku winylu) to obecnie najpopularniejszy wybór wśród polskich klientów. Ich popularność wynika przede wszystkim z atrakcyjnego stosunku ceny do jakości oraz doskonałych właściwości termoizolacyjnych. Okna PCV są również łatwe w utrzymaniu, co sprawia, że idealnie nadają się do nowoczesnych budynków, gdzie liczy się oszczędność energii i niewielkie koszty eksploatacji. Ponadto okna PCV występują w szerokim zakresie kształtów i kolorów, co pozwala na dopasowanie ich do każdego stylu wnętrza.

Okna drewniane cieszą się dużym uznaniem ze względu na swoje naturalne piękno i trwałość. Drewno to materiał, który doskonale wpisuje się w tradycyjne, rustykalne wnętrza, ale także coraz częściej wykorzystywany jest w nowoczesnych aranżacjach. Drewniane okna na Śląsku charakteryzują się wysoką jakością wykonania, a także doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi i akustycznymi. Warto jednak pamiętać, że wymagają one nieco więcej pracy przy konserwacji niż okna PCV, co może oznaczać wyższe koszty eksploatacji.

Trzecim popularnym rodzajem okien w Polsce są okna aluminiowe. Ich głównym atutem jest wyjątkowa wytrzymałość oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych. Okna aluminiowe są również bardzo lekkie, co sprawia, że można je stosować w dużych przeszkleniach, np. w budynkach użyteczności publicznej czy nowoczesnych domach jednorodzinnych. Wysoka jakość wykonania oraz możliwość zastosowania specjalnych powłok antykorozyjnych sprawiają, że okna aluminiowe są inwestycją na lata. Jednak ze względu na wyższą cenę oraz niższe właściwości termoizolacyjne w porównaniu z oknami PCV czy drewnianymi, okna aluminiowe wybierane są głównie w przypadku specjalnych zastosowań.