Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje dachówki?

Jakie są rodzaje dachówki?

Dachówka to jeden z najważniejszych elementów każdego domu, który pełni nie tylko funkcję ochronną, ale także estetyczną. W Polsce istnieje wiele rodzajów dachówek, które różnią się między sobą materiałem, z którego są wykonane, kolorem oraz kształtem. Wybór odpowiedniego rodzaju dachówki może być kluczowy dla trwałości i wyglądu naszego domu, dlatego warto poznać najpopularniejsze rodzaje dachówek dostępne na polskim rynku.

Przeczytaj również: Bezpieczeństwo i normy dotyczące dachów i elewacji z blachy na rąbek

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna to jeden z najbardziej popularnych rodzajów dachówek w Polsce. Wykonana jest z naturalnej gliny, która jest wypalana w wysokich temperaturach, co sprawia, że jest wyjątkowo trwała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Dachówki ceramiczne występują w różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu można je dopasować do każdego stylu architektonicznego. Ponadto, dachówki ceramiczne są ekologiczne i łatwo poddają się recyklingowi. Warto jednak pamiętać, że są one stosunkowo ciężkie, co może wymagać dodatkowego wzmocnienia konstrukcji dachu.

Przeczytaj również: Czym pokrywa się nowoczesne dachy?

Dachówka betonowa

Dachówka betonowa to kolejny popularny rodzaj pokrycia dachowego we Wrześni. Jest wykonana z mieszanki cementu, piasku i wody, co sprawia, że jest solidna i trwała. Dachówki betonowe są zwykle tańsze niż ceramiczne, jednak ich żywotność może być nieco krótsza. Podobnie jak dachówki ceramiczne, betonowe również występują w różnych kształtach i kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do różnych stylów architektonicznych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że dachówki betonowe są cięższe od ceramicznych, co może wpłynąć na konstrukcję dachu.

Przeczytaj również: Czym jest EPDM na dach?

Dachówka bitumiczna

Dachówka bitumiczna to stosunkowo nowy rodzaj dachówki, który zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Wykonana jest z materiału bitumicznego, który jest lekki, elastyczny i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Dachówki bitumiczne są łatwe w montażu, a ich niska waga sprawia, że nie obciążają znacząco konstrukcji dachu. Warto jednak pamiętać, że dachówki bitumiczne mogą być mniej trwałe niż ceramiczne czy betonowe, a także mogą być mniej odporne na wysokie temperatury.