Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje gontów dachowych?

Jakie są rodzaje gontów dachowych?

Gonty dachowe to popularne pokrycie dachowe, które łączy w sobie estetykę oraz funkcjonalność. Wybór odpowiedniego rodzaju gontów może wpłynąć na trwałość, wygląd oraz koszt inwestycji w dach. W Polsce dostępne są różne rodzaje gontów, które można podzielić na trzy główne kategorie – gonty bitumiczne, drewniane oraz kompozytowe.

Przeczytaj również: Bezpieczeństwo i normy dotyczące dachów i elewacji z blachy na rąbek

Rodzaje gontów dachowych i ich charakterystyka

Gonty bitumiczne są najpopularniejszym wyborem wśród inwestorów budujących domy jednorodzinne. Są one wykonane z modyfikowanego asfaltu, który jest wzmocniony włóknem szklanym lub poliestrowym. Gonty bitumiczne są odporne na działanie wody, promieniowanie UV oraz zmiany temperatury, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w polskim klimacie. Dostępne są w różnych kształtach i kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb inwestora. Bitumiczne gonty dachowe są stosunkowo łatwe w montażu oraz charakteryzują się przystępną ceną.

Przeczytaj również: Jakie są rodzaje dachówki?

Gonty drewniane to tradycyjny materiał stosowany w budownictwie od wieków. W Polsce najczęściej używane są gonty wykonane z drzewa modrzewiowego lub dębowego, które cechują się wysoką trwałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne. Gonty drewniane są ekologiczne, ponieważ wykonane są z naturalnych surowców, a ich produkcja nie wymaga dużego zużycia energii. Drewniane gonty dachowe nadają budynkom unikalny, rustykalny wygląd, który wpisuje się w tradycyjną polską architekturę. Wadą tego rodzaju pokrycia dachowego jest konieczność regularnej konserwacji oraz wyższa cena w porównaniu z gontami bitumicznymi.

Przeczytaj również: Czym pokrywa się nowoczesne dachy?

Gonty kompozytowe to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych materiałów dachowych. Są one wykonane z mieszanki różnych materiałów, takich jak polimer, włókno szklane, cement czy żywica. Gonty kompozytowe łączą zalety gontów bitumicznych i drewnianych. Są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne oraz łatwe w montażu. Ponadto dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, gonty kompozytowe mogą imitować wygląd innych materiałów, takich jak drewno czy dachówka ceramiczna. W Polsce gonty kompozytowe nie są jeszcze tak popularne jak gonty bitumiczne czy drewniane, jednak ich udział w rynku pokryć dachowych systematycznie rośnie.