Artykuł sponsorowany

Jakie są wskazania do laserowej korekcji wzroku?

Jakie są wskazania do laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to metoda, która pozwala na trwałą poprawę jakości widzenia. Coraz więcej osób decyduje się na ten zabieg, aby pozbyć się okularów czy soczewek kontaktowych. Warto zatem dowiedzieć się, jakie są wskazania do przeprowadzenia tego typu operacji oraz jak ona przebiega.

Wskazania do laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku jest zalecana przede wszystkim dla osób z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością lub astygmatyzmem. W przypadku krótkowzroczności zabieg może być wykonywany u pacjentów z wadą do -10 dioptrii, natomiast dla dalekowzroczności do +4 dioptrii. Astygmatyzm można skorygować przy pomocy lasera nawet do 6 dioptrii. Przed przystąpieniem do zabiegu, konieczne jest wykonanie kompleksowych badań okulistycznych, które pozwolą ocenić stan zdrowia oka oraz możliwość przeprowadzenia operacji.

Aby zakwalifikować się do laserowej korekcji wzroku, pacjent musi spełniać kilka podstawowych kryteriów. Po pierwsze, wiek pacjenta powinien wynosić co najmniej 18 lat, gdyż wcześniej układ wzrokowy może jeszcze ulegać zmianom. Po drugie, ważne jest, aby wada wzroku była stabilna przez co najmniej rok przed planowanym zabiegiem. Po trzecie, kandydat na operację nie może mieć żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, takich jak zaawansowana cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy zakaźne.

Metody laserowej korekcji wzroku

W klinikach okulistycznych w Poznaniu stosowane są różne metody laserowej korekcji wzroku. Najpopularniejszą z nich jest LASIK (Laser-Assisted in Situ Keratomileusis), który polega na precyzyjnym odsłonięciu warstwy rogówki i korygowaniu jej kształtu za pomocą lasera. Inną metodą jest LASEK (Laser-Assisted Subepithelial Keratectomy), która różni się od LASIK tym, że nie wymaga odsłaniania warstwy rogówki. W przypadku pacjentów z cienką rogówką lub innymi przeciwwskazaniami do LASIK, może być stosowana metoda PRK (Photorefractive Keratectomy), która polega na bezpośredniej ablacji powierzchniowej warstwy rogówki.

Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem ambulatoryjnym, który trwa zaledwie kilkanaście minut. Przed operacją oko jest znieczulane kroplami, a następnie dokładnie oczyszczone. W trakcie zabiegu pacjent patrzy na światło lasera, a specjalistyczne urządzenie kontroluje ruchy gałki ocznej i dostosowuje parametry lasera. Po zabiegu pacjent otrzymuje specjalne krople oraz osłonkę na oko, którą należy nosić przez kilka dni.