Artykuł sponsorowany

Metody zabezpieczenia wykopów fundamentowych

Metody zabezpieczenia wykopów fundamentowych

Budowa domu czy innego obiektu to proces, który wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy technicznej, ale także świadomości zagrożeń wynikających z pracy na placu budowy. Jednym z kluczowych etapów każdej inwestycji budowlanej jest wykonanie wykopu pod fundamenty. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom oraz trwałość samej konstrukcji, niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie wykopu. W niniejszym artykule przedstawimy metody zabezpieczenia wykopów fundamentowych oraz ich zalety i wady.

Stabilizacja gruntu

Podczas prac ziemnych istotne jest utrzymanie stabilności gruntu wokół wykopu. W tym celu można zastosować różne metody, takie jak np. stabilizacja chemiczna czy mechaniczna. Stabilizacja chemiczna polega na dodaniu do gruntu odpowiednich substancji chemicznych, które zwiększają jego nośność i zmniejszają przepuszczalność wodną. Natomiast stabilizacja mechaniczna to użycie specjalistycznych maszyn (np. zagęszczarek), które poprzez ugniatanie gruntu zwiększają jego nośność.

Ścianki szczelne

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w celu zabezpieczenia wykopu fundamentowego są tzw. ścianki szczelne. Są to konstrukcje wykonane z betonu, stali lub tworzyw sztucznych, które wbija się w ziemię wzdłuż krawędzi wykopu. Ściany szczelne pełnią funkcję osłony przed osuwaniem się gruntu oraz przedostawaniem się wody do wnętrza wykopu. Ich zaletą jest duża wytrzymałość oraz możliwość dostosowania do różnych warunków gruntowych.

Palplanche

Inną metodą zabezpieczania wykopów fundamentowych jest stosowanie pali drewnianych, stalowych lub betonowych, zwanych palplanchami. Palplanche wbija się w ziemię wzdłuż krawędzi wykopu, a następnie łączy ze sobą za pomocą specjalnych zamków. W ten sposób powstaje nieprzepuszczalna ściana, która chroni wykop przed osuwaniem się gruntu i przedostawaniem się wody. Palplanche są stosunkowo tanie i łatwe w montażu, jednak ich wytrzymałość może być mniejsza niż w przypadku ścianek szczelnych.

Zabezpieczenie skarp

Ostatnim elementem, który należy uwzględnić podczas zabezpieczania wykopów fundamentowych, jest zabezpieczenie skarp – czyli stromych zboczy wykopu. Skarpy można zabezpieczyć na kilka sposobów, np. poprzez zastosowanie siatek geosyntetycznych, które utrzymują ziemię na swoim miejscu i zapobiegają osuwaniu się gruntu. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie tzw. muru oporowego, który jest konstrukcją wykonaną z betonu lub kamienia i pełni funkcję wsparcia dla skarpy.