Artykuł sponsorowany

Na czym polega wertykulacja trawnika?

Na czym polega wertykulacja trawnika?

Wertykulacja trawnika to zabieg pielęgnacyjny, który pozwala na utrzymanie zdrowego i pięknie wyglądającego trawnika. Polega on na mechanicznym przekłuwanie powierzchni gleby, co pozwala na dotlenienie korzeni trawy oraz usunięcie martwych części roślin. Wertykulację warto przeprowadzać regularnie, szczególnie na terenach o dużym zagęszczeniu roślinności, gdzie istnieje ryzyko gromadzenia się filcu. 

Kiedy przeprowadzić wertykulację trawnika? 

Odpowiedni moment na przeprowadzenie wertykulacji to okres, kiedy trawa zaczyna intensywnie rosnąć. W Polsce najbardziej odpowiedni czas to wiosna (kwiecień-maj) oraz jesień (wrzesień-październik). Wiosenna wertykulacja pobudza wzrost korzeni trawy, a jesienna pomaga przygotować trawnik do zimy. Warto pamiętać, że zabieg ten nie powinien być przeprowadzany podczas suszy lub tuż po opadach deszczu, gdy gleba jest zbyt wilgotna. 

Jak prawidłowo przeprowadzić wertykulację? 

Wertykulację można przeprowadzić ręcznie, za pomocą specjalnych grabi do wertykulacji, lub mechanicznie, przy użyciu wertykulatora. Przed przystąpieniem do zabiegu warto przyciąć trawę na niską wysokość (ok. 3 cm) oraz usunąć kamienie i inne zanieczyszczenia z powierzchni trawnika. Następnie należy przekłuwać glebę na głębokość ok. 4 cm, pamiętając o równomiernym rozłożeniu otworów na całej powierzchni trawnika. Warto również przeprowadzić nawożenie oraz ewentualnie dosiać brakujące miejsca po wertykulacji trawnika. Cena w Poznaniu waha się w granicach kilkuset złotych. 

Wertykulację warto przeprowadzać co najmniej raz w roku, jednak na terenach o dużym zagęszczeniu roślinności można ją wykonywać nawet dwa razy, wiosną i jesienią. Po zabiegu warto pamiętać o regularnym podlewaniu trawnika, szczególnie w okresie suszy. Dodatkowo po wertykulacji warto przeprowadzić nawożenie trawnika oraz dosiać ewentualne ubytki w trawie. Warto również pamiętać o regularnym koszeniu trawnika, co pozwoli na utrzymanie jego zdrowego wyglądu i sprzyjać będzie właściwemu wzrostowi roślin. 

Jakie są korzyści płynące z wertykulacji trawnika? 

Regularna wertykulacja przynosi wiele korzyści dla trawnika. Po pierwsze, poprawia dostęp tlenu do korzeni trawy, co wpływa na lepsze wzrost i kondycję roślin. Po drugie, usuwa martwe części roślin oraz filc, który może utrudniać dotarcie wody i składników odżywczych do gleby. Po trzecie, zabieg ten pomaga w walce z mchem, który często rośnie na zagęszczonych trawnikach.