Artykuł sponsorowany

Na jakiej zasadzie działa rekuperacja?

Na jakiej zasadzie działa rekuperacja?

Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynków, który pozwala na znaczne oszczędności energetyczne i poprawę komfortu mieszkańców. W ostatnich latach technologia ta zyskuje coraz większą popularność w Polsce, zarówno w nowych budownictwach, jak i podczas modernizacji starszych obiektów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej na jakiej zasadzie działa rekuperacja oraz jakie są jej zalety.

Jaka jest budowa i zasada działania rekuperatora?

Rekuperator to urządzenie, które umożliwia odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń. Składa się ono z wymiennika ciepła, wentylatorów, filtrów oraz sterownika. Wymiennik ciepła wykonany jest z materiałów o dużym przewodnictwie cieplnym, takich jak aluminium czy plastik. Powietrze wywiewane ze środka budynku przepływa przez wymiennik, oddając swoje ciepło do powietrza napływającego z zewnątrz.

Wentylatory w rekuperatorze odpowiadają za wymuszony ruch powietrza. Jeden z nich tłoczy powietrze na zewnątrz budynku, a drugi wprowadza świeże powietrze do wnętrza. Filtry, zainstalowane przed wymiennikiem ciepła, mają za zadanie oczyszczenie powietrza z zanieczyszczeń, takich jak kurz, pyłki czy drobnoustroje. Sterownik pozwala na regulację pracy urządzenia, dostosowując jej parametry do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Jakie są zalety stosowania rekuperacji?

Montaż rekuperacji w Warszawie przynosi wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla mieszkańców budynków. Przede wszystkim pozwala na znaczne oszczędności energetyczne. Dzięki odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego, ogrzewanie budynków staje się bardziej efektywne. W praktyce oznacza to mniejsze zużycie paliwa do ogrzewania, co przekłada się na niższe rachunki za energię.

Ponadto rekuperacja wpływa na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. Dzięki filtrom zastosowanym w urządzeniu, powietrze dostarczane do wnętrza jest oczyszczone z zanieczyszczeń i alergenów. To szczególnie ważne w miastach o dużym natężeniu ruchu drogowego oraz w sezonie grzewczym, kiedy to poziom smogu może być wysoki. Rekuperacja zapewnia także stałą wymianę powietrza, co jest istotne dla utrzymania odpowiedniej wilgotności i zapobiegania powstawaniu pleśni.

Warto zauważyć, że rekuperacja może być stosowana również w starszych budynkach, podczas ich modernizacji. Wymiana starego systemu wentylacji na nowoczesny z rekuperacją pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji oraz poprawę komfortu mieszkańców.