Artykuł sponsorowany

Na jakiej zasadzie działa rekuperacja?

Na jakiej zasadzie działa rekuperacja?

Rekuperacja to coraz bardziej popularny sposób na utrzymanie komfortu termicznego i zdrowego powietrza w domach czy biurach. Działa na zasadzie odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku, co pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania. Warto poznać tajniki tego systemu, aby lepiej zrozumieć jego zalety i zasady działania. 

Przeczytaj również: Czy wentylacja przydaje się tylko w lecie?

Zasada działania rekuperacji 

Rekuperacja to proces, w którym ciepłe powietrze wywiewane z pomieszczeń jest wykorzystywane do podgrzewania świeżego powietrza wprowadzanego do wnętrza budynku. Działa to dzięki specjalnemu urządzeniu – rekuperatorowi, który składa się z wymiennika ciepła, wentylatorów oraz filtrów. Wymiennik ciepła umożliwia przekazanie energii termicznej pomiędzy dwoma strumieniami powietrza – wychodzącym i wchodzącym, bez ich bezpośredniego kontaktu. 

Jakie są rodzaje i zalety rekuperatorów? 

Na rynku dostępne są różne rodzaje rekuperacji w Sokołowie Podlaskim, które różnią się między sobą budową oraz efektywnością odzyskiwania ciepła. Najpopularniejsze to rekuperatory krzyżowe i obrotowe. Rekuperatory krzyżowe posiadają wymiennik ciepła w formie płyt, przez które przepływają strumienie powietrza. W rekuperatorach obrotowych zastosowany jest natomiast cylindryczny wymiennik ciepła, który obraca się, umożliwiając wymianę energii termicznej między strumieniami powietrza. Wybór odpowiedniego rekuperatora zależy od indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. 

Stosowanie rekuperacji przynosi wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla użytkowników budynków. Przede wszystkim pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 50%, dzięki odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz. Ponadto zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, co wpływa na komfort i zdrowie mieszkańców czy pracowników. Rekuperacja eliminuje także problem wilgoci i pleśni, które często pojawiają się w wyniku niewłaściwej wentylacji. 

Rekuperacja nie jest jednak pozbawiona wad i ograniczeń. Jednym z głównych problemów jest konieczność regularnej konserwacji urządzenia, która obejmuje m.in. czyszczenie filtrów oraz wymiennika ciepła. Nieprawidłowa eksploatacja rekuperatora może prowadzić do obniżenia jego efektywności oraz zwiększenia zużycia energii.