Artykuł sponsorowany

Ścienna czy wolnostojąca? Jaką wannę wybrać?

Ścienna czy wolnostojąca? Jaką wannę wybrać?

Wybór odpowiedniej wanny do łazienki to ważna decyzja, która wpłynie na komfort użytkowania oraz estetykę pomieszczenia. Wanny ścienne i wolnostojące różnią się pod względem designu, funkcjonalności oraz wymagań instalacyjnych. W tym artykule porównamy te dwa rodzaje wanien, aby ułatwić Ci wybór idealnego modelu dla Twojej łazienki.

Przeczytaj również: Czym powinny się wyróżniać meble łazienkowe?

Wanny ścienne - zalety i wady

Wanny ścienne, zwane również zabudowanymi, są najbardziej popularnym wyborem w polskich domach. Montowane są bezpośrednio przy ścianie lub w narożniku, co pozwala zaoszczędzić miejsce w łazience. Wybierając wannę ścienne, można zdecydować się na różne kształty i rozmiary, co ułatwia dopasowanie do indywidualnych potrzeb i preferencji. Wanny z Oławy często wyposażone są w praktyczne półki na kosmetyki czy miejsce do siedzenia.

Przeczytaj również: Z jakiego materiału powinny być wykonane meble łazienkowe?

Jednak wanny ścienne mają także swoje wady. Montaż tego typu wanien jest bardziej skomplikowany niż wolnostojących, ponieważ wymaga zabudowy oraz odpowiedniego uszczelnienia. Dodatkowo, zabudowane wanny mogą być trudniejsze do utrzymania w czystości ze względu na trudno dostępne zakamarki.

Wanny wolnostojące - elegancja i przestrzeń

Wanny wolnostojące to synonim luksusu i elegancji. Dzięki swojej niezależności od ścian, można je umieścić w dowolnym miejscu łazienki, co pozwala na swobodne aranżowanie przestrzeni. Wanny wolnostojące często mają oryginalne kształty i wykończenia, które dodają pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Ponadto, montaż tego typu wanien jest prostszy niż w przypadku modeli ściannych.

Niestety, wanny wolnostojące mają też swoje minusy. Przede wszystkim, zajmują więcej miejsca niż ich ścienne odpowiedniki, co może być problematyczne w małych łazienkach. Dodatkowo, koszt zakupu i montażu takiej wanny może być wyższy niż w przypadku modeli zabudowanych.

Którą wannę wybrać?

Decyzja o wyborze odpowiedniej wanny zależy od wielu czynników, takich jak dostępna przestrzeń, preferencje estetyczne oraz budżet. Wanny ścienne sprawdzą się w mniejszych łazienkach oraz dla osób ceniących funkcjonalność i praktyczne rozwiązania. Z kolei wanny wolnostojące będą idealnym wyborem dla tych, którzy pragną stworzyć luksusowe i efektowne wnętrze. Ostatecznie, warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami, a także skonsultować się z fachowcem, który pomoże dobrać odpowiedni model wanny oraz zapewni profesjonalny montaż.